Informācija vēlētājiem
Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu. Visiem vēlētājiem jābūt reģistrētiem Vēlētāju reģistrā.
Eiropas Savienības pilsoņiem, kuriem nav vēlēšanu tiesību tajā Eiropas Savienības dalībvalstī, kuras pilsoņi viņi ir, nav tiesību piedalīties pašvaldību vēlēšanās Latvijā.
Eiropas Savienības pilsoņiem, lai piedalītos pašvaldību vēlēšanās Latvijā, jābūt reģistrētiem Fizisko personu reģistrā 90 dienas pirms vēlēšanām.
Vēlētājiem ir tiesības balsot tajā vēlēšanu apgabalā, kurā ir viņu reģistrētā dzīvesvieta 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, vai pašvaldībā, kurā viņiem pieder nekustamais īpašums.
Ja vēlētājs vēlas izmantot iespēju balsot vēlēšanu apgabalā, kurā viņam pieder nekustamais īpašums, vēlētājam vēlēšanu apgabala maiņai jāpiesakās ne ātrāk kā 70 dienas un ne vēlāk kā 9 dienas pirms vēlēšanām.
Vēlēšanu apgabala maiņu var pieteikt gan klātienē jebkuras pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē, gan internetā, izmantojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vēlēšanu iecirkņa maiņas e-pakalpojumu.
Nākamās pašvaldību vēlēšanas notiks 2025. gada 7. jūnijā.
Informācija kandidātiem
Pašvaldības lēmējinstitūcija ir dome, kuru ievēl tās administratīvās teritorijas iedzīvotāji uz četriem gadiem.
Ievēlējamo deputātu skaitu nosaka atbilstoši attiecīgās pašvaldības iedzīvotāju skaitam.
Kas var kandidēt?
Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuri ir reģistrēti Latvijas Fizisko personu reģistrā.
Priekšnoteikumi
Lai varētu kandidēt pašvaldību vēlēšanās, personai ir:
- vēlēšanu dienā jābūt vismaz 18 gadus vecam;
- jābūt reģistrētam Latvijas Fizisko personu reģistrā;
- dzīvesvieta ir attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā, t.i., kandidātu saraksta iesniegšanas dienā personai vismaz pēdējos 10 mēnešus jābūt reģistrētai dzīvesvietai attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā;
vai
nodarbināts attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā, t.i., kandidāta saraksta iesniegšanas dienā persona vismaz pēdējos četrus mēnešus ir strādājusi attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā (kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu");
vai
pieder nekustamais īpašums, kas reģistrēts attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā.
Domes vēlēšanām nevar pieteikt par kandidātiem un domē nevar ievēlēt:
personas, kuras izcieš sodu brīvības atņemšanas vietās;
personas, kurām tiesa ir nodibinājusi aizgādnību;
personas, kuras sodītas par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, izņemot personas, kuras ir reabilitētas vai kurām sodāmība dzēsta vai noņemta;
personas, kuras Krimināllikumā paredzētā nodarījuma izdarīšanas laikā atradušās nepieskaitāmības stāvoklī, ierobežotas pieskaitāmības stāvoklī vai arī pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas saslimušas ar psihisku slimību, kas tām atņēmusi iespēju saprast savu rīcību vai to vadīt, un kurām sakarā ar to piemērots medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis, kas nav atcelts;
personas, kuras pēc 1991. gada 13. janvāra darbojušās PSKP (LKP), Latvijas PSR Darbaļaužu internacionālajā frontē, Darba kolektīvu apvienotajā padomē, Kara un darba veterānu organizācijā, Vislatvijas sabiedrības glābšanas komitejā vai tās reģionālajās komitejās;
personas, kuras ir vai ir bijušas PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu štata darbinieki;
personas, kuras ir sodītas ar aizliegumu kandidēt Saeimas, Eiropas Parlamenta, pašvaldību domes vēlēšanās, izņemot personas, kuras ir reabilitētas vai kurām sodāmība dzēsta vai noņemta.
Eiropas Savienības pilsoni, kuram tiesības kandidēt un tikt ievēlētam, ir liegtas ar tiesas spriedumu Eiropas Savienības dalībvalstī, kuras pilsonis viņš ir.
Pašvaldības domes deputātu kandidātu sarakstus var iesniegt reģistrēta politiskā partija vai reģistrēta politisko partiju apvienība, vai arī divas vai vairākas reģistrētas politiskās partijas, kuras nav apvienojušās reģistrētā apvienībā.