Balsošana ar reģistrācijas aploksni
- Ja kādu tehnisku iemeslu dēļ nebija iespējams izmantot tiešsaistes vēlētāju reģistru, vēlētāji varēja nobalsot reģistrācijas aploksnē:
- Vēlēšanu iecirknī jādodas pie reģistrācijas galda un jāuzrāda pase vai personas apliecība.
- Vēlēšanu iecirkņa komisijas darbinieks vēlētāju ieraksta atsevišķā balsotāju sarakstā, kurā vēlētājam jāparakstās par balsošanas materiālu saņemšanu.
- Vēlētājam kopā ar vēlēšanu aploksni un zīmēm tiek izsniegta vēl viena aploksne - reģistrācijas aploksne, uz kuras uzrakstīts vēlētāja vārds, uzvārds un kārtas numurs balsotāju sarakstā.
- Balsot jādodas uz vēlēšanu kabīni vai nodalījumu.
- Pēc tam, kad izvēle izdarīta, vēlētājam anonīmā vēlēšanu aploksne ar balsojumu jāievieto reģistrācijas aploksnē un aploksne jāaizlīmē.
- Reģistrācijas aploksni jānodod iecirkņa darbiniekam pie vēlēšanu kastes, kurš to apzīmogo ar iecirkņa zīmogu un iemet vēlēšanu kastē.
Tiešsaistes vēlētāju reģistra darbībai atjaunojoties, vēlēšanu komisija pārbauda, vai vēlētāja balsojums nav reģistrēts citā iecirknī. Ja vēlējs nav nobalsojis citā iecirknī, balsotāju sarakstā atzīmē, ka balsojums ir derīgs, un to pieskaita. Ja vēlētājs pa šo laiku ir nobalsojis citā iecirknī, balsojums tiek dzēsts un netiek līdzskaitīts.
Ja gadās sabojāt vēlēšanu zīmi
Ja vēlēšanu zīme sabojāta, bet nav ievietota aploksnē un aploksne nav aizlīmēta, vēlētājs drīkst lūgt izsniegt jaunu vēlēšanu zīmju komplektu.
Ja gadās sabojāt vēlēšanu aploksni
Ja vēlēšanu aploksne ir sabojāta, pirms tā ir aizlīmēta, vēlētājam ir tiesības saņemt jaunu vēlēšanu aploksni. Sabojātā vēlēšanu aploksne jāatdod vēlēšanu iecirkņa komisijas loceklim un par jaunas vēlēšanu aploksnes saņemšanu atkārtoti jāparakstās balsotāju sarakstā.
Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ nespēj parakstīties balsotāju sarakstā vai izdarīt atzīmes vēlēšanu zīmē
Šajā gadījumā vēlētāja klātbūtnē pēc viņa norādījumiem atzīmes vēlēšanu zīmē izdara vai balsotāju sarakstā parakstās vēlētāja ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai vēlētājs uzticas. Par to balsotāju sarakstā izdara atzīmi. Vēlētāja uzticības persona nedrīkst būt attiecīgā vēlēšanu iecirkņa komisijas loceklis.
Vēlēšanu zīmes pie iecirkņa izejas
Pie izejas no vēlēšanu iecirkņa ir pieejamas visu kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes. Šīs zīmes paredzētas, lai vēlētājs nepieciešamības gadījumā varētu paņemt tā saraksta zīmi, par kuru balsoja, un izveidot pilnu vēlēšanu zīmju komplektu. Šādi tiek aizsargātas vēlētāja tiesības balsot aizklāti, un neviens nevar uzzināt, kā vēlētājs balsojis, ja viņš nevēlas to atklāt.
Vai varu mest vēlēšanu kastā tukšu vēlēšanu aploksni?
Jā. Piedaloties vēlēšanās un iemetot vēlēšanu kastē tukšu derīgu vēlēšanu aploksni, tiek pacelts kopējais vēlēšanās nobalsojušo skaits un slieksnis, no kura aprēķina 5% barjeru, kas nepieciešama sarakstiem, lai iegūtu mandātus Saeimā.
Vai varu balsot pret kandidātu sarakstu?
Nē. Pat izsvītrojot vēlēšanu zīmē visus kandidātus, vēlētājs vienalga ir atdevis balsi par kandidātu sarakstu. Balsošana pret nav vēlēšanu mērķis. Vēlēšanas nav aptauja, bet pasākums, kura laikā vēlētāji atdod savu balsi par to kandidātu sarakstu un kandidātiem, kuru ievēlēšanu parlamentā atbalsta.
Kur ziņot par vēlēšanu pārkāpumiem?
Ja kāds prettiesiskā veidā vēlas ietekmēt Jūsu balsojumu, zvaniet Valsts policijai pa tālruni 110 vai nododiet Jūsu rīcībā esošo informāciju Valsts Drošības dienestam, tālrunis 67208964, e-pasts dd@vdd.gov.lv
Krimināllikumā paredzētais sods par apzinātu kavēšanu brīvi realizēt tiesības vēlēt, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā, ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai ar sabiedrisko darbs, vai naudas sods.
Par pamanītajiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem, tai skaitā, iespējamo slēpto aģitāciju, jāinformē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, sūtot e-pastu knab@knab.gov.lv vai zvanot uz tālruni 80002070.
Par neatļautu priekšvēlēšanu aģitāciju vēlēšanu dienā un dienu pirms vēlēšanām pilsētvidē (pie iecirkņa, aģitācijas plakāti, skrejlapu dalīšana utml.) un sabiedriskās kārtības pārkāpumiem jāziņo Valsts policijai, zvanot uz tālruni 110. Par aģitācijas pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos vai 50 m no iecirkņa ieejas jāinformē arī attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs.
Par priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos jāziņo Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, sūtit e-pastu neplp@neplp.lv vai zvanot uz tālruni 67221848.
Savukārt par personas datu aizsardzības pārkāpumiem jāinformē Datu valsts inspekcija, sūtot e-pastu agita.silniece@dvi.gov.lv vai zvanot uz tālruni 67686031.