Ņemot vērā publiski izskanējušos pieņēmumus, vēlamies uzsvērt, ka nav pamata bažām par to, ka kādi vēlēšanu rezultāti varētu būt tikuši viltoti vai ietekmēti.
Vēlēšanās drošības pasākumi ir komplekss process un skar dažādus vēlēšanu rīkošanas aspektus. Balsu skaitīšanas un vēlēšanu rezultātu aprēķināšanas procedūras ir stingri noteiktas normatīvajos aktos.
Vēršam uzmanību, ka Latvijā vēlēšanās izmantotā vēlēšanu zīmju skenēšana tiek uzraudzīta no vēlēšanu iecirkņu komisijas un novērotāju puses, līdz ar to nekāda ietekmēšana caur informācijas tehnoloģijām nav iespējama.
Izmantojot zīmju skenēšanu, tāpat vispirms ar rokām tiek saskaitīts par katru kandidātu sarakstu nodotais balsu skaits. Iecirkņa komisija un novērotāji salīdzina lietojumprogrammas balsu skaitīšanas rezultātu un vēlēšanu komisijas skaitīšanas rezultātu. Pēc tam lietojumprogrammā apskata katru ieskenēto zīmi un pieskata kandidātiem izdarītās atzīmes “+” vai svītrojumus. Uzsveram, ka skenēšanai uz ekrāniem seko līdzi vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļi un novērotāji.
Vēlēšanu iecirkņos tiek aizpildīts elektronisks vēlēšanu gaitas žurnāls, kurā tiek protokolēta vēlēšanu norise un balsu skaitīšana. IT sistēmai, kurā tiek pildīts vēlēšanu gaitas žurnāls, tiek veikti auditācijas pieraksti.
Vēlēšanu vadības sistēmā ietilpst tādas funkcionalitātes kā:
- deputātu kandidātu sarakstu sagatavošana,
- deputātu kandidātu sarakst iesniegšana un publicēšana,
- vēlēšanu zīmju datorlasāmu maketu sagatavošana,
- vēlēšanu zīmju skenēšana,
- vēlēšanu rezultātu apkopošana, dokumentēšana un publicēšana,
- vēlēšanu gaitas dokumentēšana un pārraudzība visos līmeņos - CVK, pašvaldību vēlēšanu komisijās un vēlēšanu iecirkņu komisijās.
Pakalpojuma sniedzējam, kas sistēmu izstrādā vai apkalpo, ir jāatbilst noteiktām drošības prasībām. Līdz ar to pakalpojumu var nodrošināt tikai tie pakalpojumu sniedzēji, kas pārbaudīti pie drošības iestādēm un saņēmuši pozitīvu atzinumu.
Vēlēšanu rīkošana nav iedomājama bez datu drošības prasību ievērošanas. Sistēmas uzraudzību nodrošina valsts drošības iestādes un tai tiek veikti neatkarīgu IT uzņēmumu drošības testi, lai identificētu un novērstu drošības ievainojamības.
Vēlēšanu IT sistēmu iegādei tiek pielietotas Publisko iepirkumu likuma procedūras
BALSU SKAITĪŠANAS PROCESS:
Vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaitu nosaka pēc ierakstiem papīra balsotāju sarakstos, kur vēlētāji parakstās par balsošanas materiālu saņemšanu, un derīgajām vēlēšanu aploksnēm, kas atrastas vēlēšanu kastēs
Principa “viens vēlētājs – viena balss” nodrošināšanai tiek lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs, kurā atzīmē vēlētāju dalību vēlēšanās
Balsis skaita vēlēšanu iecirkņos uzreiz pēc iecirkņu slēgšanas. Dati tiek atspoguļoti publiski Centrālās vēlēšanu komisijas tīmekļvietnē.
Netraucējot iecirkņa komisijas darbu, balsu skaitīšanai līdzi var sekot novērotāji un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.
Balsu skaitīšanu vada vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs. Visus balsu skaitīšanas rezultātus ieraksta iecirkņa vēlēšanu gaitas žurnālā.
Vēlēšanu kastes atver pa vienai. Katras kastes saturu sašķiro derīgajās aploksnēs un pārējās.
Derīgās zīmes sašķiro pa kandidātu sarakstiem un saskaita.
Pēc tam var turpināt skaitīšanu ar rokām vai skenēt. To izlemj iecirkņa vēlēšanu komisija.
Kontrole: derīgo vēlēšanu zīmju kopskaitam jābūt vienādam vai mazākam par derīgo vēlēšanu aplokšņu kopskaitu.
Ja zīmes neskenē: Kad saskaitītas zīmes par kandidātu sarakstiem, vēlēšanu iecirkņa komisija sagatavo un paraksta Balsu skaitīšanas protokola pirmo daļu. Katra saraksta vēlēšanu zīmes sašķiro divās grupās – negrozītās un grozītās zīmes. Pēc tam skaita par katru kandidātu izdarītās atzīmes “+” un svītrojumus. Pēc atzīmju saskaitīšanas par kandidātiem iecirkņa komisija izdrukā un paraksta Balsu skaitīšanas protokola otro daļu.
Ja zīmes skenē: Ieskenē visas derīgās vēlēšanu zīmes. Skenēšanai uz ekrāniem seko līdzi vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļi un novērotāji. Lietojumprogramma sašķiro un saskaita zīmes par kandidātu sarakstiem. Iecirkņa komisija un novērotāji salīdzina lietojumprogrammas balsu skaitīšanas rezultātu un vēlēšanu komisijas skaitīšanas rezultātu. Pēc tam lietojumprogrammā apskata katru ieskenēto zīmi un pieskata kandidātiem izdarītās atzīmes “+” vai svītrojumus. Pēc atzīmju saskaitīšanas par kandidātiem iecirkņa komisija izdrukā un paraksta Balsu skaitīšanas protokola otro daļu.
Pēc skaitīšanas vēlēšanu materiālus iesaiņo un nogādā pašvaldības vēlēšanu komisijai.
Pēc vēlēšanu strīdu izskatīšanas un jaunās Saeimas sanākšanas nesaglabājamos vēlēšanu materiālus iznīcina, bet balsu skaitīšanas protokolus un balsotāju sarakstus nodod arhīvā.
CVK Informācijas nodaļa
tālr. +371 20237331