LĒMUMS Nr. 15
Rīgā, 2025. gada 20. februārī
Par instrukcijas apstiprināšanu
Centrālā vēlēšanu komisija nolemj:
Apstiprināt instrukciju Nr. 8 “Pašvaldības domes vēlēšanu balsu skaitīšanas instrukcija”.
Pašvaldības domes vēlēšanu balsu skaitīšanas instrukcija
Izdota saskaņā ar Pašvaldības domes vēlēšanu likuma 38. panta pirmo un devīto daļu, 40. panta sesto un septīto daļu, 40.3 pantu, 44. panta pirmo daļu un Pašvaldības vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likuma 31. pantu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Instrukcija nosaka kārtību, kādā notiek balsu skaitīšanas process pašvaldības domes vēlēšanās.
2. Balsu skaitīšana sākas tūlīt pēc vēlēšanu iecirkņa slēgšanas, un skaitīšanu izdara vēlēšanu iecirkņa komisijas atklātā sēdē.
3. Netraucējot komisijas darbu, sēdē vienlaikus var būt klāt ne vairāk kā divi pilnvaroti novērotāji no katras politiskās partijas vai politisko partiju apvienības, kas iesniegušas kandidātu sarakstu, kā arī Centrālās vēlēšanu komisijas un attiecīgās pašvaldības vēlēšanu komisijas locekļi un šo komisiju pilnvarotas personas, plašsaziņas līdzekļu pārstāvji (turpmāk –novērotāji).
4. Balsu skaitīšanas gaitā iegūtās ziņas nekavējoties ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā (turpmāk — žurnāls). Balsu skaitīšanas protokola (turpmāk – protokols) sagatavošanai izmanto žurnālā ievadītos datus.
5. Katrs skaitīšanas solis, kura rezultāts tiks izmantots protokola sagatavošanai, veicams vismaz divas reizes, un katru reizi to dara cits vēlēšanu iecirkņa komisijas loceklis.
6. Lai nodrošinātu balsu skaitīšanas procesa pārskatāmību, elektronisko balsu skaitīšanu, ieskaitot vēlēšanu zīmju skenēšanu, šķirošanu, atzīmju skaitīšanu, kā arī žurnāla aizpildīšanu un protokola sagatavošanu atspoguļo vienlaicīgi vismaz divos ekrānos, no kuriem viens vērsts uz vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretāru, kurš aizpilda žurnālu, otrs — uz pārējiem vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļiem un novērotājiem. Par otru ekrānu var izmantot papildu datorekrānu, televizoru, projektoru, interaktīvu projekcijas tāfeli vai līdzīgas iekārtas.
II. Sagatavošanās balsu skaitīšanai
7. Tūlīt pēc vēlēšanu iecirkņa slēgšanas vēlēšanu iecirkņa komisija:
7.1. aizzīmogo vēlēšanu kastes spraugu, drošības plombas numuru ieraksta žurnālā;
7.2. pārliecinās, ka žurnālā ierakstīts no pašvaldības vēlēšanu komisijas saņemto vēlēšanu aplokšņu skaits (B1), balsotāju skaits iepriekšējā balsošanā iecirknī (C1), balsotāju skaits vēlētāju atrašanās vietā (C3) un balsotāju skaits izbraukuma balsošanā (C4).
7.3. slēdz visus balsotāju sarakstus, saskaita balsojušo skaitu vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirknī, pārbauda, vai vēlētāju parakstu skaits balsotāju sarakstos sakrīt ar vēlētāju reģistrā atzīmēto balsotāju skaitu, un ieraksta žurnālā balsojušo skaitu vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirknī (C2);
7.4. novieto atsevišķi balsotāju sarakstus;
7.5. saliek vienkopus pāri palikušās un sabojātās vēlēšanu aploksnes;
7.6. balsu skaitīšanā neizmantojamos vēlēšanu materiālus un veidlapas novieto tā, lai tie netraucētu balsu skaitīšanu.
8. Skaitīšanas laikā balsu skaitīšanas telpā nedrīkst atrasties neizmantotās vēlēšanu zīmes. Atrodoties pie balsu skaitīšanas galdiem, visas piezīmes veic tikai ar zīmuli.
III. Balsotāju un vēlēšanu aplokšņu skaita salīdzināšana
9. Pirms vēlēšanu kastes tiek atvērtas, vēlēšanu iecirkņa komisija:
9.1. saskaita pāri palikušās vēlēšanu aploksnes un pēc šo aplokšņu skaita ierakstīšanas žurnālā (B2) tās dzēš, nogriežot aploksnes augšējo labo stūri;
9.2. saskaita sabojātās vēlēšanu aploksnes, pret kurām vēlētājiem atkārtoti izsniegtas citas vēlēšanu aploksnes, un pēc šo aplokšņu skaita ierakstīšanas žurnālā (B3) tās dzēš, nogriežot aploksnes augšējo labo stūri;
9.3. pārliecinās, ka vēlētājiem izsniegto vēlēšanu aplokšņu skaits (B) ir vienāds ar nobalsojušo vēlētāju skaitu (C).
10. Ja kontrole attiecībā uz vēlēšanu aploksnēm un balsotāju skaitu nesakrīt, skaitīšana jāatkārto. Ja pēc vairākkārtējas skaitīšanas un pārbaudes kontrolskaitļi nesakrīt (B≠C), par to izdara ierakstu protokolā un nekavējoties informē pašvaldības vēlēšanu komisiju. Pēc tam atsevišķi iesaiņo dzēstās neizmantotās vēlēšanu aploksnes un dzēstās sabojātās vēlēšanu aploksnes.
11. Vēlēšanu materiāli iesaiņojami, saini nostiprinot ar uzlīmi, kuru apzīmogo ar vēlēšanu iecirkņa komisijas zīmogu un paraksta vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs. Uz katra iesaiņojuma norādāms detalizēts tā saturs (piemēram, neapzīmogotas vēlēšanu aploksnes no vēlēšanu kastes) un to skaits. Klātesošajiem novērotājiem arī ir tiesības parakstīties uz uzlīmes. Parakstoties norāda arī paraksta atšifrējumu.
IV. Derīgo vēlēšanu aplokšņu skaita noteikšana
12. Vēlēšanu kastes atver pa vienai un šajā nodaļā noteiktajā kārtībā saskaita derīgās vēlēšanu aploksnes. No katras vēlēšanu kastes izņemtās aploksnes skaitāmas atsevišķi.
13. Ja notikusi balsošana ar reģistrācijas aploksnēm, vispirms pa vienai atver vēlēšanu kastes, kurās ir reģistrācijas aploksnes. Katras kastes reģistrācijas aploksnes sašķiro divās grupās — derīgās un nederīgās. Reģistrācijas aploksne ir nederīga, ja:
13.1. vēlētāju nevar identificēt — uz aploksnes nav norādīts vēlētāja vārds, uzvārds un kārtas numurs balsotāju sarakstā;
13.2. tā nav apzīmogota ar attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas zīmogu;
13.3. balsotāju sarakstā ar burtu “N” atzīmēts, ka vēlētāja balss nav līdzskaitāma.
14. Nederīgās reģistrācijas aploksnes saskaita un neatvērtas iesaiņo šīs instrukcijas 11. punktā noteiktajā kārtībā. Nederīgo reģistrācijas aplokšņu skaitu ieraksta žurnālā. Derīgās reģistrācijas aploksnes atver un skaita balsis šajā instrukcijā noteiktajā kārtībā. Atvērtās derīgās reģistrācijas aploksnes iesaiņo šīs instrukcijas 11. punktā noteiktajā kārtībā. Ja vēlēšanu kastē balsošanai ar reģistrācijas aploksnēm ir vēlēšanu aploksnes, kas nav ieliktas reģistrācijas aploksnē, šīs vēlēšanu aploksnes uzskatāmas par nederīgām (izņemot vēlēšanu kasti balsošanai vēlētāju atrašanās vietā un izbraukuma balsošanai).
15. No katras vēlēšanu kastes izņemtās (reģistrācijas aplokšņu lietošanas gadījumā tās izņemtas arī no reģistrācijas aploksnēm) vēlēšanu aploksnes, tās neatverot, sašķirojamas derīgās un nederīgās vēlēšanu aploksnēs. Nederīgas ir vēlēšanu aploksnes, kuras ir saplēstas vai nav apzīmogotas ar attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas zīmogu. Neaizlīmētas vēlēšanu aploksnes ir derīgas.
16. Nederīgās vēlēšanu aploksnes saskaita un neatvērtas iesaiņo šīs instrukcijas 11. punktā noteiktajā kārtībā. Nederīgo vēlēšanu aplokšņu skaitu ieraksta žurnālā.
17. Ja vēlēšanu kastē atrodas vēlēšanu zīmes, kas nav vēlēšanu aploksnēs, tās pēc kastes satura sašķirošanas nekavējoties dzēš, nogriežot zīmes augšējo labo stūri, un iesaiņo šīs instrukcijas 11. punktā noteiktā kārtībā.
18. No katras vēlēšanu kastes izņemtās derīgās vēlēšanu aploksnes saskaita. Derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitam jābūt vienādam ar attiecīgo nobalsojušo vēlētāju skaitu vai mazākam par to. Ja nav iespējams noteikt atsevišķai vēlēšanu kastei atbilstīgo vēlētāju skaitu balsotāju sarakstos (piemēram, vēlēšanu iecirknī vēlēšanu dienā izmantotas vairākas vēlēšanu kastes, un balsotāju saraksti nav tikuši nošķirti), derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitu tajā apvieno ar pārējām tādām vēlēšanu kastēm atbilstīgi balsošanas vietai un laikam un salīdzina ar attiecīgo nobalsojušo vēlētāju skaitu (minētā piemērā — vēlēšanu iecirknī vēlēšanu dienā).
19. Ja kādā vēlēšanu kastē derīgo vēlēšanu aplokšņu skaits ir lielāks par attiecīgo nobalsojušo vēlētāju skaitu, vēlēšanu iecirkņa komisija izdara ierakstu protokolā un nekavējoties informē pašvaldības vēlēšanu komisiju. Turpmākā skaitīšana un visas citas darbības attiecībā uz šādas vēlēšanu kastes saturu veicamas atsevišķi, un par šādas vēlēšanu kastes saturu sagatavo atsevišķu protokolu.
20. Derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitu attiecībā uz katru vēlēšanu kasti atsevišķi (to atvēršanas secībā) ieraksta žurnālā, ierakstot derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitu pa balsošanas veidiem: iepriekšējā balsošana vēlēšanu iecirknī – D1, vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirknī – D2, vēlētāju atrašanās vietā – D3, izbraukuma balsošanā – D4. Aritmētiski summē derīgo vēlēšanu aplokšņu kopskaitu (D).
21. Derīgās vēlēšanu aploksnes pēc to skaita ierakstīšanas žurnālā apvieno. Pirms derīgo aplokšņu atvēršanas tām pievieno arī derīgās vēlēšanu aploksnes no reģistrācijas aploksnēm, ja tādas ir.
V. Derīgo vēlēšanu aplokšņu atvēršana un vēlēšanu zīmju derīguma noteikšana
22. Vēlēšanu iecirkņa komisija atver derīgās vēlēšanu aploksnes un vienlaikus konstatē, vai šajā aploksnē:
22.1. ir viena vēlēšanu zīme;
22.2. ir vairāk par vienu vēlēšanu zīmi;
22.3. ir saplēsta vēlēšanu zīme;
22.4. nav vēlēšanu zīmes;
22.5. ir cita apgabala vēlēšanu zīme.
23. Vēlēšanu aploksnes, kurās bija pa vienai vēlēšanu zīmei, pēc zīmju izņemšanas nav jāsaglabā. Vēlēšanu zīmes no šīm aploksnēm novieto vienkopus skaitīšanai.
24. Ja kādā vēlēšanu aploksnē ir vairāk par vienu vēlēšanu zīmi, par to nekavējoties ziņo klātesošajiem, vēlēšanu zīmes ievieto atpakaļ vēlēšanu aploksnē un šādas aploksnes nekavējoties nodod vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, kurš pats vai vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretārs tās numurē, izdara uz tām atzīmi “Vairākas zīmes” un novieto tās atsevišķi. Pēc šķirošanas pabeigšanas šīs aploksnes pārskaita un to skaitu ieraksta žurnālā (F).
25. Ja kādā vēlēšanu aploksnē nav vēlēšanu zīmes, par to nekavējoties ziņo klātesošajiem, šādas aploksnes nekavējoties nodod vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, kurš pats vai vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretārs tās numurē, izdara uz tām atzīmi “Tukša” un novieto tās atsevišķi. Pēc šķirošanas pabeigšanas šīs aploksnes pārskaita un to skaitu ieraksta žurnālā (G2). Šīs aploksnes ir uzskatāmas par vēlēšanu aploksnēm bez derīgām vēlēšanu zīmēm.
26. Ja kādā vēlēšanu aploksnē ir vēlētāja saplēsta vēlēšanu zīme, par to nekavējoties ziņo klātesošajiem, vēlēšanu zīmi ievieto atpakaļ vēlēšanu aploksnē un šādas aploksnes nekavējoties nodod vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, kurš pats vai vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretārs tās numurē, izdara uz tām atzīmi “Saplēstas zīmes” un novieto tās atsevišķi.
27. Ja kādā vēlēšanu aploksnē ir cita apgabala vēlēšanu zīme, par to nekavējoties ziņo klātesošajiem, to ievieto atpakaļ vēlēšanu aploksnē un šādas aploksnes nekavējoties nodod vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, kurš pats vai vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretārs tās numurē, izdara uz tām atzīmi “Cita apgabala zīmes” un novieto tās atsevišķi.
28. Kad atvērtas visas derīgās vēlēšanu aploksnes, vēlēšanu iecirkņa komisija lemj par vēlēšanu zīmju derīgumu vēlēšanu aploksnēs ar vairākām vēlēšanu zīmēm, par saplēsto vēlēšanu zīmju un aploksnēs atrasto citu vēlēšanu apgabalu vēlēšanu zīmju derīgumu:
28.1. ja vēlēšanu aploksnē ir vairāk par vienu vēlēšanu zīmi un turklāt tās nav pilnīgi vienādas pēc satura (arī pēc izdarītām atzīmēm), tās visas atzīstamas par nederīgām. Šīs vēlēšanu zīmes iezīmē šīs instrukcijas 30. punktā noteiktā kārtībā un ievieto atpakaļ vēlēšanu aploksnē. Šo aplokšņu skaitu ieraksta žurnālā (G1);
28.2. ja vēlēšanu aploksnē ir vairākas pilnīgi vienādas vēlēšanu zīmes (arī pēc izdarītām atzīmēm), par derīgu atzīst un skaitīšanai pie derīgajām zīmēm pievieno vienu no tām, bet pārējās atzīst par nederīgām. Par nederīgām atzītās vēlēšanu zīmes iezīmē šīs instrukcijas 30. punktā noteiktā kārtībā, ievieto atpakaļ vēlēšanu aploksnē, un šo aplokšņu skaitu ieraksta žurnālā (F1);
28.3. balsotāju saplēstās un tādēļ par nederīgām atzītās vēlēšanu zīmes ievieto atpakaļ aploksnēs. Šo aplokšņu skaitu ieraksta žurnālā (G3);
28.4. vēlēšanu zīmes no citiem vēlēšanu apgabaliem pēc to atzīšanas par nederīgām iezīmē šīs instrukcijas 30. punktā noteiktā kārtībā, ievieto atpakaļ aploksnēs un šo aplokšņu skaitu ieraksta žurnālā (G4).
29. Aritmētiski summē vēlēšanu aplokšņu kopskaitu, kurās nav derīgu vēlēšanu zīmju (G=G1+G2+G3+G4).
30. Uz katras nederīgās vēlēšanu zīmes (izņemot saplēstās) izdara atzīmi “Nederīga”, ko paraksta vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs. Parakstoties norāda arī paraksta atšifrējumu. Nederīgās vēlēšanu zīmes apzīmē ar numuru daļskaitļa veidā, kur skaitītājs ir aploksnes kārtas numurs un saucējs — vēlēšanu zīmes kārtas numurs aploksnē (piemēram, ja 4. aploksnē atrastas trīs dažādas vēlēšanu zīmes, tās numurē šādi: 4/1, 4/2, 4/3).
VI. Kandidātu sarakstu balsu skaitīšana
31. Derīgās vēlēšanu zīmes manuāli sašķiro pa kandidātu sarakstiem un saskaita par katru kandidātu sarakstu nodotās vēlēšanu zīmes. Par katru kandidātu sarakstu nodoto vēlēšanu zīmju skaitu veic piezīmes ārpus žurnāla.
32. Par kandidātu sarakstiem nodoto vēlēšanu zīmju kopskaitam ir jāsakrīt ar derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitu, no kā atņemts vēlēšanu aplokšņu skaits, kurās nav derīgu vēlēšanu zīmju (Σ(J)=D-G).
33. Ja kontrolskaitļi nesakrīt, pārskaita vēlēšanu aploksnes, kurās nav derīgu vēlēšanu zīmju, un pārskaita derīgās vēlēšanu zīmes pa kandidātu sarakstiem. Ja pēc vairākkārtējas pārbaudes kontrolskaitļi nesakrīt, par to izdara ierakstu protokolā, nekavējoties ziņo pašvaldības vēlēšanu komisijai un turpmākās darbības veic pēc tās norādījumiem.
34. Katra kandidātu saraksta vēlēšanu zīmes manuāli sašķiro divās grupās — negrozītās un grozītās:
34.1. grozītas ir vēlēšanu zīmes, kurās vēlētājs pretī kaut viena kandidāta uzvārdam izdarījis atzīmi “par” vai “pret”;
34.2. negrozītas ir pārējās vēlēšanu zīmes.
35. Ja vēlēšanu zīmē veiktās atzīmes nav līdzskaitāmas atbilstoši šīs instrukcijas 44. punktā noteiktajam, tad vēlēšanu zīme ir uzskatāma par negrozītu.
36. Katra kandidātu saraksta grozītās un negrozītās vēlēšanu zīmes manuāli saskaita un veic piezīmes ārpus žurnāla.
37. Ieskenē visu kandidātu sarakstu negrozītās vēlēšanu zīmes, skenējot secīgi pa kandidātu sarakstiem. Pārbauda, vai tiešām visas ieskenētās vēlēšanu zīmes ir negrozītas un lietojumprogrammā netiek atpazītas atzīmes vēlēšanu zīmēs, veic masveida apstiprināšanu lietojumprogrammā visu kandidātu sarakstu negrozīto vēlēšanu zīmju grupai.
38. Ieskenē kandidātu sarakstu grozītās vēlēšanu zīmes, skenējot secīgi pa kandidātu sarakstiem.
39. Pēc vēlēšanu zīmju skenēšanas vēlēšanu zīmju attēlus lietojumprogramma automatizēti sašķiro pa kandidātu sarakstiem. Ja vēlēšanu zīmes attēla piederība kandidātu sarakstam netiek automatizēti noteikta, vēlēšanu iecirkņa komisija lietojumprogrammā šo zīmes attēlu pievieno attiecīgam kandidātu sarakstam.
40. Lietojumprogrammas skaitīšanas rezultātus salīdzina ar manuālās skaitīšanas rezultātiem. Žurnālā pārbauda, vai par katru kandidātu sarakstu nodoto vēlēšanu zīmju skaits (J) un derīgo vēlēšanu zīmju kopskaits (H) sakrīt ar manuālās skaitīšanas rezultātiem. Ja par katru kandidātu sarakstu nodoto vēlēšanu zīmju skaits nesakrīt, tad vēlreiz manuāli saskaita par katru kandidātu sarakstu nodotās vēlēšanu zīmes. Ja pēc atkārtotas manuālās skaitīšanas skaits nesakrīt, šīs instrukcijas 37. un 38. punktā noteiktajā kārtība veic atkārtotu skenēšanu.
41. Par katru kandidātu sarakstu nodoto vēlēšanu zīmju skaitu paziņo klātesošajiem un pašvaldības vēlēšanu komisijai. Kad pašvaldības vēlēšanu komisija akceptējusi kandidātu sarakstu gūto vēlēšanu zīmju skaitu, vēlēšanu iecirkņa komisija sāk skaitīt kandidātu balsis.
VII. Kandidātu balsu skaitīšana
42. Skaitot kandidātu balsis, izskata un pieņem lēmumu par katras atzīmes līdzskaitāmību, apstiprinot kandidātu saraksta grozīto vēlēšanu zīmi lietojumprogrammā.
43. Atzīme “par” vai “pret” līdzskaitāma, ja tā izdarīta tai paredzētajā vietā — ovāla iekšpusē pretī kandidāta uzvārdam. Atzīme var būt ovālā pilnīgi vai daļēji, arī pāri ovāla malām. Atzīmi var izdarīt, aizkrāsojot ovālu vai izmantojot jebkādu citu līnijas vai laukuma veida atzīmi (piemēram, “+”, “x”, “–”, “v”). Atzīmi var izdarīt secīgi pretī vairāku kandidātu uzvārdiem, tādējādi to veicot gan ovālā, gan pāri ovāla malām (piemēram, stāvus svītra pāri visiem “par” vai “pret” ovāliem).
44. Atzīme “par” vai “pret” nav līdzskaitāma, ja tā veikta tikai ārpus ovāla, veikta punkta veidā vai atzīme ovālā ir daļa no lielākas atzīmes, ar ko pārsvītrota visa vēlēšanu zīme, uzraksta, zīmējuma. Šādas atzīmes neietekmē vēlēšanu zīmes derīgumu.
45. Ja vēlēšanu zīmē vēlētāja veiktā atzīme ir neskaidra, vēlēšanu iecirkņa komisija ar balsu vairākumu lemj par atzīmes līdzskaitāmību. Ja pastāv strīds, vai veiktā atzīme ir uzskatāma par punktu, tad izmanto lietojumprogrammas mērījumu datus un līdzskaita atzīmi, kas aptver vismaz 3% no ovāla laukuma. Lēmumu ieraksta lietojumprogrammā pie konkrētā kandidāta, norādot skaitlisko balsojuma rezultātu. Apstiprinot lietojumprogrammā šo vēlēšanu zīmi, lēmumu publicē žurnālā.
46. Kad lietojumprogrammā ir apstiprinātas visas kandidātu sarakstu grozītās vēlēšanu zīmes, žurnālā publicē kandidātu balsu skaitīšanas rezultātus šādā veidā:
46.1. L — kandidāta “par” atzīmju skaits, M — kandidāta “pret” atzīmju skaits, N — grozītu vēlēšanu zīmju skaits, kur attiecībā uz kandidātu nav atzīmju (N grupā ieskaitāmas arī vēlēšanu zīmes, kur pretī kandidāta uzvārdam ir izdarīta gan atzīme “par”, gan atzīme “pret”). Visu kandidātu “par” un “pret” atzīmju un grozītu vēlēšanu zīmju, kur attiecībā uz kandidātu nav atzīmju, kopskaitam jābūt vienādam un jāsakrīt ar attiecīgā kandidātu saraksta grozīto vēlēšanu zīmju skaitu (L+M+N=const=O=J2);
46.2. J1 — negrozītu vēlēšanu zīmju skaits par kandidātu sarakstu; J2 — grozītu vēlēšanu zīmju skaits par kandidātu sarakstu. Par katru kandidātu sarakstu nodoto vēlēšanu zīmju skaitam (J) jābūt vienādam ar J1 un J2 laukā ierakstīto skaitļu summu.
47. Protokolu elektroniski paraksta vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļi, kuri piedalās balsu skaitīšanā. Pēc balsu skaitīšanas iznākumu apstiprināšanas vēlēšanu iecirkņa komisija tos paziņo klātesošajiem un pašvaldības vēlēšanu komisijai.
48. Kad pašvaldības vēlēšanu komisija akceptējusi protokolu, vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs paraksta žurnālu, un vēlēšanu iecirkņa komisija uzsāk vēlēšanu materiālu iesaiņošanu.
VIII. Manuāla balsu skaitīšana
49. Ja tehnisku iemeslu dēļ nav iespējams veikt derīgo vēlēšanu zīmju elektronisko skaitīšanu, izņēmuma gadījumā pašvaldības vēlēšanu komisija elektroniski saskaņo ar Centrālo vēlēšanu komisiju manuālu balsu skaitīšanu vēlēšanu iecirknī.
50. Derīgās vēlēšanu zīmes manuāli sašķiro pa kandidātu sarakstiem un saskaita pa katru kandidātu sarakstu nodotās vēlēšanu zīmes. Žurnālā ieraksta par katru kandidātu sarakstu nodoto vēlēšanu zīmju skaitu (J) un derīgo vēlēšanu zīmju kopskaitu (H).
51. Par katru kandidātu sarakstu nodoto vēlēšanu zīmju skaitu paziņo klātesošajiem un pašvaldības vēlēšanu komisijai. Kad pašvaldības vēlēšanu komisija akceptējusi kandidātu sarakstu gūto vēlēšanu zīmju skaitu, vēlēšanu iecirkņa komisija sāk skaitīt kandidātu balsis.
52. Katra kandidātu saraksta vēlēšanu zīmes sašķiro divās grupās — negrozītās un grozītās.
53. Katra kandidātu saraksta negrozīto vēlēšanu zīmju skaitu ieraksta žurnāla J1 ailē, grozīto vēlēšanu zīmju — J2 ailē. Saraksta negrozīto un grozītu zīmju summai jāsakrīt ar saraksta derīgo vēlēšanu zīmju skaitu (J1+J2=J). Ja tā nav, skaitīšanu atkārto.
54. Pēc ierakstu pareizības pārbaudes šīs instrukcijas 11. punktā noteiktajā kārtībā atsevišķi iesaiņo par katru kandidātu sarakstu nodotās negrozītās vēlēšanu zīmes, uz iesaiņojuma norādot, par kuru kandidātu sarakstu nodotas negrozītās vēlēšanu zīmes, un to skaitu.
55. Pēc tam katra kandidātu saraksta grozītās vēlēšanu zīmes šķiro trīs grupās attiecībā uz katru kandidātu saraksta kandidātu, sākot ar pirmo:
55.1. pirmā grupā — pretī kandidāta uzvārdam izdarīta atzīme “par” (L);
55.2. otrā grupā — pretī kandidāta uzvārdam izdarīta atzīme “pret” (M);
55.3. trešā grupā — attiecībā uz kandidātu vēlēšanu zīmē nav atzīmju (N).
56. Ja vēlēšanu iecirkņa komisija ar balsu vairākumu lēmusi par neskaidras atzīmes līdzskaitāmību, uz attiecīgās vēlēšanu zīmes norāda žurnālā ierakstītā lēmuma numuru.
57. Katras attiecīgās grupas vēlēšanu zīmes saskaita, un rezultātus attiecībā uz šo kandidātu ieraksta žurnālā (attiecīgi L, M un N aile).
58. Kad saskaitītas par kandidātu nodotās balsis, attiecībā uz kandidātu pārbauda, vai O ailē ierakstītais skaitlis sakrīt ar šo skaitli citiem attiecīgā kandidātu saraksta kandidātiem un atbilst par attiecīgo kandidātu sarakstu nodoto grozīto vēlēšanu zīmju skaitam J2 ailē (L+M+N=const=O=J2).
59. Kad kandidātu saraksta grozītās vēlēšanu zīmes sašķirotas un saskaitītas par kandidātu, tādā pašā veidā no jauna šķiro un skaita secīgi par katru nākamo kandidātu attiecīgajā kandidātu sarakstā.
60. Pēc tam šīs instrukcijas 11. punktā noteiktajā kārtībā atsevišķi iesaiņo par katru kandidātu sarakstu nodotās grozītās vēlēšanu zīmes, uz iesaiņojuma norādot, par kuru kandidātu sarakstu tās nodotas, un to skaitu.
IX. Dokumentu sagatavošana nodošanai pašvaldības vēlēšanu komisijai
61. Balsotāju sarakstus sakārto numerācijas secībā.
62. Šīs instrukcijas 11. punktā noteiktajā kārtībā atsevišķi iesaiņo šādus vēlēšanu materiālus:
62.1. par katru kandidātu sarakstu atsevišķi iesaiņotas grozītās un atsevišķi negrozītās zīmes;
62.2. nederīgās vēlēšanu zīmes kopā ar aploksnēm un vēlēšanu kastē atrastās tukšās vēlēšanu aploksnes;
62.3. balsotāju sarakstus;
62.4. vēlētāju iesniegumus;
62.5. saņemtās sūdzības;
62.6. neizmantotās reģistrācijas aploksnes.
63. Saiņus, izņemot neizmantoto reģistrāciju aplokšņu kastes, ievieto vēlēšanu kastē un to noplombē.
64. Atsevišķi iesaiņo neizmantotās vēlēšanu zīmes.
X. Rīcība ar vēlēšanu materiāliem pēc vēlēšanām
65. Ne vēlāk kā nākamā darba dienā pēc balsu skaitīšanas pabeigšanas vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs nodrošina iesaiņoto vēlēšanu materiālu nogādāšanu pašvaldības vēlēšanu komisijai. Pieņemšanas-nodošanas aktā norādāms saiņu skaits, to saturs, plombu numuri (kastes aizzīmogošanai, pāri palikušie), datums un laiks.
66. Pieņemot iesaiņotos vēlēšanu materiālus, pašvaldības vēlēšanu komisija pieņemšanas-nodošanas aktā uzraksta laiku, kad šie materiāli saņemti, paraksta to un apzīmogo.
67. Pēc Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja rīkojuma saņemšanas pašvaldības vēlēšanu komisija atver iesaiņotos vēlēšanu materiālus un, par to sagatavojot aktu divos eksemplāros, iznīcina šādus vēlēšanu materiālus:
67.1. vēlēšanu zīmes;
67.2. vēlēšanu aploksnes;
67.3. izmantotās reģistrācijas aploksnes;
67.4. vēlētāju iesniegumus;
67.5. vēlētāju sūdzības.
68. Ne vēlāk kā desmit dienu pēc šīs instrukcijas 67. punktā minētā rīkojuma saņemšanas pašvaldības vēlēšanu komisija nogādā Centrālajai vēlēšanu komisijai:
68.1. balsotāju sarakstus;
68.2. pašvaldības vēlēšanu komisijas lēmumu par vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu un tos pašvaldības vēlēšanu komisijas sēžu protokolus, kas pamato šo lēmumu;
68.3. vienu šīs instrukcijas 67. punktā minētā vēlēšanu materiālu iznīcināšanas akta eksemplāru.
69. Pēc vēlēšanu rezultātu stāšanās spēkā neizmantotās vēlēšanu zīmes pašvaldības vēlēšanu komisija var izmantot pēc saviem ieskatiem.
XI. Noslēguma jautājums
70. Atzīt par spēku zaudējušu Centrālās vēlēšanu komisijas Pašvaldības domes vēlēšanu balsu skaitīšanas instrukciju, kas apstiprināta ar Centrālās vēlēšanu komisijas 2021. gada 8. aprīļa lēmumu Nr. 18.
Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Saulīte
Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs Ritvars Eglājs