LĒMUMS Nr. 12
Rīgā, 2025. gada 13. februārī
Par instrukcijas "Kārtība, kādā pašvaldības domes vēlēšanās organizē balsošanu ieslodzījuma vietās" apstiprināšanu
Centrālā vēlēšanu komisija nolemj:
Apstiprināt instrukciju Nr. 5 “Kārtība, kādā pašvaldības domes vēlēšanās organizē balsošanu ieslodzījuma vietās”.
Kārtība, kādā pašvaldības domes vēlēšanās organizē balsošanu ieslodzījuma vietās
Izdota saskaņā ar Pašvaldības domes vēlēšanu likuma 32. un 32.1 pantu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Instrukcija nosaka kārtību, kādā organizē balsošanu pašvaldības domes vēlēšanās ieslodzījuma vietās Latvijas Republikā.
2. Balsošanu ieslodzījuma vietā organizē vēlētājiem, kuriem kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums vai kuri izcieš ar brīvības atņemšanu saistītu sodu.
3. Pilnvarots novērotājs vēlēšanu norisi ieslodzījuma vietā var novērot, ja papildus ir saņemta Ieslodzījuma vietu pārvaldes atļauja ieslodzījuma vietas apmeklēšanai.
II. Sagatavošanās balsošanai
5. Pašvaldības vēlēšanu komisija trīs darbdienu laikā no šīs instrukcijas 4. punktā minētā lēmuma pieņemšanas nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai lēmumu par ieslodzījuma vietas vēlēšanu iecirkņa komisijas izveidošanu, norādot informāciju par vēlēšanu iecirkņa komisijas atrašanās vietas adresi. Vienlaikus informē par to administrāciju.
6. Ja nav izveidota ieslodzījuma vietas vēlēšanu iecirkņa komisija, pašvaldības vēlēšanu komisija ne vēlāk kā 30 dienas pirms vēlēšanu dienas nosaka, kura vēlēšanu iecirkņa komisija nodrošinās balsošanu ieslodzījuma vietā, un informē par to administrāciju.
7. Ieslodzījuma vietu pārvalde ne agrāk kā 85 dienas un ne vēlāk kā 30 dienas pirms vēlēšanu dienas atbilstoši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izplatītajam lietotāju pieejas tiesību rekvizītu pieprasījuma paraugam iesniedz rakstveidā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei vēlētāju reģistra lietotāja pieejas tiesību pieprasījumu ieslodzījuma vietu nodarbinātajiem, kas organizēs balsošanu ieslodzījuma vietā (turpmāk — ieslodzījuma vietas izpildītājs), veicot šādas darbības:
7.1. pārbaudīs, vai persona, kura vēlas balsot ieslodzījuma vietā un ir iesniegusi rakstveida iesniegumu šīs instrukcijas 13. punktā noteiktajā kārtībā, ir balsstiesīga;
7.2. aktualizēs vēlētāju reģistrā esošās ziņas par vēlēšanu apgabala maiņu.
8. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde piecu darbdienu laikā no šīs instrukcijas 7. punktā minētā pieprasījuma saņemšanas dienas izsniedz šifrētā veidā Ieslodzījuma vietu pārvaldei vēlētāju reģistra lietotāja pieejas tiesību rekvizītus.
9. Ieslodzījuma vietu pārvalde vienas darbdienas laikā no vēlētāju reģistra lietotāja pieejas tiesību šifrētā veidā saņemšanas nodod tās attiecīgajam ieslodzījuma vietas izpildītājam.
10. Administrācija ne vēlāk kā 30 dienas pirms vēlēšanu dienas iesniedz rakstveidā pašvaldības vēlēšanu komisijai ieslodzījuma vietas izpildītāju sarakstu, norādot personas, kurām piešķirama pieeja darbam ar Elektronisko tiešsaistes vēlētāju reģistru (turpmāk — ETVR).
11. Pašvaldības vēlēšanu komisija ne vēlāk kā dienā pirms vēlēšanu dienas nodrošina ieslodzījuma vietas izpildītājam ETVR lietotāja pieeju.
12. Administrācija, sākot ar deviņpadsmito dienu pirms vēlēšanu dienas, nodrošina iespēju vēlētājiem ieslodzījuma vietā iepazīties ar kandidātu sarakstiem, ziņām par deputātu kandidātiem, priekšvēlēšanu programmām un informāciju par balsošanas kārtību. Administrācijai aizliegts aģitēt.
III. Pieteikšanās balsošanai
13. Balsošanai ieslodzījuma vietā vēlētājs var pieteikties, iesniedzot rakstveida iesniegumu (turpmāk — iesniegums) administrācijai:
13.1. ne agrāk kā 30 dienas un ne vēlāk kā divas dienas pirms vēlēšanu dienas — ja vēlētājs atrodas vēlēšanu apgabala teritorijā, kura vēlētāju sarakstā viņš ir reģistrēts (turpmāk — vēlēšanu apgabala teritorija);
13.2. ne agrāk kā 30 dienas un ne vēlāk kā astoņas dienas pirms vēlēšanu dienas — ja vēlētājs atrodas ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas;
13.3. ne agrāk kā 70 dienas un ne vēlāk kā deviņas dienas pirms vēlēšanu dienas — ja vēlētājs vēlas mainīt vēlēšanu apgabalu un viņam ir šādas tiesības.
14. Vēlētājs iesniegumā norāda savu vārdu, uzvārdu un personas kodu. Ja vēlētājs vēlas mainīt vēlēšanu apgabalu, vēlētājs papildus norāda informāciju par vēlēšanu apgabala maiņu, izraugoties citu vēlēšanu apgabalu, kurā viņam atrodas likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums vai kurā viņš deklarējis savu dzīvesvietu.
15. Ieslodzījuma vietas izpildītājs iesnieguma saņemšanas dienā pārbauda:
15.1. vēlētāju reģistrā — vai persona ir balsstiesīga;
15.2. vai ieslodzītā personas lietā atrodas derīgs personu apliecinošs dokuments.
16. Ja konstatē, ka persona ir balsstiesīga, ieslodzījuma vietas izpildītājs iesnieguma saņemšanas dienā reģistrē iesniegumu sarakstā par balsošanu ieslodzījuma vietā šīs instrukcijas 17. un 19. punktā noteiktajā kārtībā, norādot vēlētāja vārdu, uzvārdu un personas kodu. Ja nepieciešams, ieslodzījuma vietas izpildītājs, izmantojot tiešsaistes datu pārraidi, aktualizē vēlētāju reģistrā iekļautās ziņas par vēlēšanu apgabala maiņu.
17. Ja vēlētājs atrodas ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas, ieslodzījuma vietas izpildītājs ne vēlāk kā piecas dienas pirms vēlēšanu dienas iesniedz iesniegumu sarakstu par balsošanu ieslodzījuma vietā (turpmāk — iesniegumu saraksts par vēlētājiem ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas) pašvaldības vēlēšanu komisijai. Iesniegumu sarakstā par vēlētājiem ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas papildus norāda katra vēlētāja vēlēšanu apgabalu.
18. Pašvaldības vēlēšanu komisija nekavējoties izdrukā attiecīgās pašvaldības domes vēlēšanās pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes atbilstīgi iesniegumu sarakstā par vēlētājiem ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas reģistrēto iesniegumu skaitam un nepieciešamību pēc rezervi, kā arī nodod attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam iepriekš minēto iesniegumu sarakstu, vēlēšanu zīmju komplektus, vēlēšanu aploksnes, reģistrācijas aploksnes, kas apzīmogotas ar pašvaldības vēlēšanas komisijas zīmogu.
19. Ja vēlētājs atrodas vēlēšanu apgabala teritorijā, ieslodzījuma vietas izpildītājs ne vēlāk kā dienu pirms vēlēšanu dienas iesniegumu sarakstu par balsošanu ieslodzījuma vietā (turpmāk — iesniegumu saraksts par vēlētājiem) iesniedz vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam.
IV. Balsošana vēlētājiem, kas atrodas ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas
20. Četras dienas pirms vēlēšanu dienas vēlēšanu iecirkņa komisija atbilstīgi iesniegumu sarakstā par vēlētājiem ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas reģistrēto iesniegumu skaitam ieslodzījuma vietas izpildītājam izsniedz šādus vēlēšanu materiālus:
20.1. balsotāju sarakstu veidlapas, kurās aizpildīta informācija par vēlēšanu apgabalu;
20.2. vēlēšanu zīmju komplektus;
20.3. vēlēšanu aploksnes;
20.4. reģistrācijas aploksnes (apzīmogotas ar pašvaldības vēlēšanas komisijas zīmogu);
20.5. aizzīmogotu vēlēšanu kasti;
20.6. numurētu drošības plombu.
21. Vēlēšanu zīmes, vēlēšanu aploksnes un reģistrācijas aploksnes izsniedz ar rezervi gadījumam, ja tās tiek sabojātas.
22. Par ieslodzījuma vietas izpildītājam izsniegtajiem vēlēšanu materiāliem (balsotāju sarakstu veidlapas, vēlēšanu aploksnes, drošības plombas), lai organizētu balsošanu ieslodzījuma vietā, vēlētājiem, kas atrodas ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas, vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretārs ieraksta vēlēšanu gaitas žurnāla notikumu sadaļā.
23. Balsošanu organizē ne vēlāk kā trīs dienas pirms vēlēšanu dienas ne mazāk kā divi ieslodzījuma vietas izpildītāji.
24. Balsošanas dienā ieslodzījuma vietas izpildītājs pārliecinās, vai vēlētāja personu apliecinošam dokumentam nav beidzies derīguma termiņš, balsotāju saraksta veidlapā ieraksta vēlētāja vārdu, uzvārdu un personas kodu. Vēlētājs parakstās balsotāju sarakstā atbilstīgi viņa vēlēšanu apgabalam. Vēlētājam izsniedz visu vēlēšanu apgabalā pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes, vēlēšanu aploksni un reģistrācijas aploksni, uz kuras ieslodzījuma vietas izpildītājs norāda vēlētāja vārdu, uzvārdu, kārtas numuru balsotāju sarakstā (veidots no balsotāju saraksta lapas numura un vēlētāja kārtas numura šajā lapā, piemēram, 9/24) un pašvaldību, kuras domes vēlēšanās vēlētājs balso.
25. Atsevišķā telpā vai nodalījumā vēlētājs vienatnē izvēlas vienu vēlēšanu zīmi un veic šādas darbības:
25.1. var atstāt vēlēšanu zīmi negrozītu (bez atzīmēm);
25.2. ja īpaši atbalsta kāda kandidāta ievēlēšanu, izdara atzīmi “par” pretī kandidāta uzvārdam;
25.3. ja neatbalsta kāda kandidāta ievēlēšanu, izdara atzīmi “pret” pretī kandidāta uzvārdam.
26. Vēlēšanu aploksnē vēlētājs ieliek tikai vienu vēlēšanu zīmi, kas atbilst kandidātu sarakstam, par kuru viņš balso, un vēlēšanu aploksni aizlīmē. Aizlīmēto vēlēšanu aploksni ievieto reģistrācijas aploksnē. Reģistrācijas aploksni aizlīmē un ieslodzījuma vietas izpildītāja klātbūtnē iemet kopīgā aizzīmogotā vēlēšanu kastē. Neizmantotās vēlēšanu zīmes vēlētājs atstāj atvērtā administrācijas sagatavotā kastē.
27. Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ pats nespēj balsot, tostarp ielikt vēlēšanu zīmi aploksnēs, aizlīmēt aploksnes, iemest reģistrācijas aploksni vēlēšanu kastē vai parakstīties balsotāju sarakstā, vēlētāja klātbūtnē pēc viņa norādījumiem atzīmes vēlēšanu zīmē izdara vai balsotāju sarakstā parakstās viņa izraudzīts ieslodzījuma vietas izpildītājs, kas iepriekš ir apmācīts Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktajā kārtībā un rakstveidā apliecinājis, ka neietekmēs un neizpaudīs vēlētāja balsojumu. Balsotāju saraksta piezīmju daļā veic atzīmi par vēlētāja izraudzīto ieslodzījuma vietas izpildītāju, kas balso vēlētāja vietā pēc viņa norādījumiem, norādot vārdu, uzvārdu, personas kodu, kā arī vēlētāja vārdu, uzvārdu un kārtas numuru balsotāju sarakstā (veidots no balsotāju saraksta lapas numura un vēlētāja kārtas numura šajā lapā, piemēram, 9/24), kura vietā ieslodzījuma vietas izpildītājs izdara atzīmes vai parakstās.
28. Beidzoties balsošanai vēlētājiem, kas atrodas ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas, ieslodzījuma vietas izpildītājs ar drošības plombu aizzīmogo vēlēšanu kastes spraugu un nekavējoties nogādā balsotāju sarakstus, pāri palikušās un bojātās vēlēšanu aploksnes un reģistrācijas aploksnes, vēlēšanu kasti vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam.
29. Pēc balsošanas vēlētājiem, kas atrodas ārpus vēlēšanu apgabala teritorijas, vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretārs ieraksta vēlēšanu gaitas žurnāla notikumu sadaļā šādas ziņas:
29.1. ziņas par balsošanā pāri palikušām, tai skaitā sabojātām vēlēšanu aploksnēm;
29.2. ziņas par laiku, cikos saņemti balsotāju saraksti un vēlēšanu kaste, un vēlētāju skaitu;
29.3. vēlēšanu kastes spraugas drošības plombas numuru;
29.4. citas vēlēšanu gaitas žurnālā ierakstāmās ziņas atbilstoši ieslodzījuma vietas izpildītāja sniegtajai informācijai.
V. Balsošana vēlētājiem, kas atrodas vēlēšanu apgabala teritorijā
30. Balsošanu vēlētājiem, kas atrodas vēlēšanu apgabala teritorijā, organizē šīs instrukcijas IV nodaļā noteiktajā kārtībā, ciktāl šajā nodaļā nenosaka citu kārtību.
31. Vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirkņa komisija atbilstīgi iesniegumu sarakstā par vēlētājiem reģistrēto iesniegumu skaitam ieslodzījuma vietas izpildītājam izsniedz šādus vēlēšanu materiālus:
31.1. balsotāju sarakstu veidlapas;
31.2. vēlēšanu zīmju komplektus;
31.3. vēlēšanu aploksnes (apzīmogotas ar vēlēšanu iecirkņa zīmogu);
31.4. reģistrācijas aploksnes (apzīmogotas ar vēlēšanu iecirkņa zīmogu);
31.5. aizzīmogotu vēlēšanu kasti;
31.6. numurētu drošības plombu.
32. Vēlēšanu dienā ieslodzījuma vietas izpildītājs pārliecinās, vai vēlētāja personu apliecinošam dokumentam nav beidzies derīguma termiņš, ETVR izdara atzīmi par vēlētāja piedalīšanos vēlēšanās, balsotāju saraksta veidlapā ieraksta vēlētāja vārdu, uzvārdu un personas kodu. Vēlētājs parakstās balsotāju sarakstā. Vēlētājam izsniedz visu vēlēšanu apgabalā pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes un vēlēšanu aploksni.
33. Vēlēšanu aploksnē vēlētājs ieliek tikai vienu vēlēšanu zīmi, kas atbilst kandidātu sarakstam, par kuru viņš balso, vēlēšanu aploksni aizlīmē un ieslodzījuma vietas izpildītāja klātbūtnē iemet vēlēšanu aploksni vēlēšanu kastē.
34. Ja ieslodzījuma vietas izpildītājam nav iespējams pārliecināties, ka ziņas par personu ir iekļautas ETVR un tajā jau nav izdarīta atzīme par šīs personas piedalīšanos vēlēšanās, ieslodzījuma vietas izpildītājs sazinās ar vēlēšanu iecirkņa komisiju. Ja tas nav iespējams, balsošanu organizē ar reģistrācijas aploksnēm.
35. Ja balsošanu organizē ar reģistrācijas aploksnēm:
35.1. balsotāju saraksta kreisajā apmalē pie šāda vēlētāja kārtas numura atzīmē burtu “R”;
35.2. reģistrācijas aploksnes iemet kopīgā vēlēšanu kastē;
35.3. atzīmi ETVR par personas piedalīšanos vēlēšanās izdara vēlēšanu iecirkņa komisija pēc balsotāju sarakstu saņemšanas.
VI. Ieslodzījuma vietas vēlēšanu iecirkņa komisijas darbības īpašie noteikumi
36. Ieslodzījuma vietas vēlēšanu iecirkņa komisija balsošanu organizē vienā vai vairākās ieslodzījuma vietās un veic amata pienākumu izpildi pašvaldības vēlēšanu komisijas noteiktajā atrašanās vietā ārpus ieslodzījuma vietas. Pienākumus, kas saistīti ar balsošanas organizēšanu ieslodzījuma vietas telpās, veic ieslodzījuma vietas izpildītāji.
37. Ieslodzījuma vietas vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja atbildība:
37.1. vēlēšanu iecirkņa komisijas darbs kopumā;
37.2. vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļu un ieslodzījuma vietas izpildītāju nepieciešamais zināšanu un prasmju līmenis un darba sniegums, tostarp iepazīšanās ar normatīvajiem aktiem vēlēšanu sagatavošanas posmā, pienākumu kvalitatīva izpilde;
37.3. vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļu nepieciešamo apmācību nodrošināšana darba aizsardzības jautājumos;
37.4. vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļu ugunsdrošības instruktāžas nodrošināšana par jautājumiem, kas tieši attiecas uz konkrētā amata pienākumu veicēju;
37.5. fizisko personu datu apstrādes prasību ievērošana vēlēšanu iecirkņa komisijas darbā;
37.6. drošības prasību ievērošana vēlēšanu iecirkņa komisijas darbā;
37.7. balsošanas procesa norise kopumā atbilstoši normatīvajiem aktiem;
37.8. pareizs balsu saskaitīšanas rezultāts;
37.9. materiālo vērtību saglabāšana;
37.10. vēlēšanu materiālu droša uzglabāšana ārpus ieslodzījuma vietas;
37.11. ziņošana pašvaldības vēlēšanu komisijai par tehniskiem traucējumiem, starpgadījumiem un sūdzībām;
37.12. nekavējoša ziņošana kompetentai institūcijai (Valsts drošības dienests, Valsts policija, pašvaldības policija), konstatējot pazīmes, kas var liecināt par vēlēšanu brīvības ierobežošanu, tostarp kavēšanu īstenot vēlēšanu tiesības, kārtības traucēšanu un aģitāciju. Par ziņošanu vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs informē attiecīgo pašvaldības vēlēšanu komisiju.
38. Ieslodzījuma vietas izpildītāja atbildība:
38.1. vēlēšanu materiālu droša uzglabāšana ieslodzījuma vietā;
38.2. balsošanas procesa norise ieslodzījuma vietā atbilstoši normatīvajiem aktiem;
38.3. kārtības uzraudzīšana vēlēšanu telpā ieslodzījuma vietā, nodrošinot, lai nenotiktu vēlēšanu brīvības ierobežošana, tostarp kavēšana īstenot vēlēšanu tiesības, kārtības traucēšana un aģitācija;
38.4. nekavējoša ziņošana vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājam par tehniskām problēmām, normatīvo aktu pārkāpumiem, starpgadījumiem, sūdzībām un citām lietām, kuru novēršanai nepieciešama nekavējoša rīcība;
38.5. darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošana;
38.6. fizisko personu datu apstrādes prasību ievērošana;
38.7. drošības prasību ievērošana.
39. Vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretārs sadarbībā ar vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja norīkotu ieslodzījuma vietas izpildītāju aizpilda vēlēšanu gaitas žurnālu, norādot tajā ziņas par vēlēšanu organizēšanu ieslodzījuma vietā.
VII. Noslēguma jautājums
40. Atzīt par spēku zaudējušu Centrālās vēlēšanu komisijas instrukciju “Pašvaldības domes vēlēšanu rīkošana ieslodzījuma vietās”, kas apstiprināta ar Centrālās vēlēšanu komisijas 2021. gada 6. maija lēmumu Nr. 25.
Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Saulīte
Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs Ritvars Eglājs